The orange drink containing 10% orange juice and 10% corn syrup costs $0.95 per 1.5 L. It is assumed the rest of the drink is water which has a negligible cost.
The cost of 1.5 L of orange juice is $1.49 and the cost if 1.5 L of corn syrup is $1.69. If the drink is made using the two ingredients the total cost is 1.49/10 + 1.69/10 = 3.18/10 = $ 0.318
Making the orange drink costs $ 0.318 per 1.5 L while it costs $ 0.95 per 1.5 L if the same is bought.
It is less expensive to make the orange drink from its ingredients than to buy it.
See eNotes Ad-Free
Start your 48-hour free trial to get access to more than 30,000 additional guides and more than 350,000 Homework Help questions answered by our experts.
Already a member? Log in here.