Is it cheaper to buy the following orange drink or make your own? An orange drink is 10% each of orange juice and corn syrup. 1.5 L of the drink is $0.95. 1.5L orange juice is $1.49 and 1.5 L corn syrup is $1.69.

Expert Answers

An illustration of the letter 'A' in a speech bubbles

The orange drink containing 10% orange juice and 10% corn syrup costs $0.95 per 1.5 L. It is assumed the rest of the drink is water which has a negligible cost.

The cost of 1.5 L of orange juice is $1.49 and the cost if 1.5 L of corn syrup is $1.69. If the drink is made using the two ingredients the total cost is 1.49/10 + 1.69/10 = 3.18/10 = $ 0.318

Making the orange drink costs $ 0.318 per 1.5 L while it costs $ 0.95 per 1.5 L if the same is bought.

It is less expensive to make the orange drink from its ingredients than to buy it.

See eNotes Ad-Free

Start your 48-hour free trial to get access to more than 30,000 additional guides and more than 350,000 Homework Help questions answered by our experts.

Get 48 Hours Free Access
Approved by eNotes Editorial Team