A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many apples can you buy with $9.00?

3 Answers | Add Yours

violy's profile pic

violy | High School Teacher | (Level 1) Associate Educator

Posted on

It is like if a lollipop is worth `$2`  and you have `$10` at hand, you can but 5 pieces of lollipop.

To figure that out, you will apply division `($10)/($2) = 5` .

Same thing with this problem, you know that for a` $3` you can have `2` pound of apple, so how do you know the amount of apple you can have with a $9 at hand?

Applying the division to find the number of `2` pounds of apple that you can have: `($9)/($3) = 3`  .

It means, you can have `3` of `2 ` pounds of apple, therefore `3 * 2 = 6` pounds of apple.

Therefore, for a `$9` that you have you can have `6` pounds of apple.
That is it! :)

jdweimer's profile pic

jdweimer | Middle School Teacher | (Level 2) Adjunct Educator

Posted on

Using ratios: You can solve this problem using ratios. The ratio of cost to pounds of apples is $3.00 to 2 pounds. This means that for every $3.00 spent you can buy 2 pounds of apples. Since you have $9.00 you can buy three times as many apples as you could with $3.00, therefore you can buy 6 pounds of apples for $9.00.

You can make a table to see this a little better.

Cost      Pounds

$3.00     2 pounds

$6.00     4 pounds

$9.00     6 pounds

The table shows that for every $3.00 spent you can buy 2 more pounds of apples. If you went to the cashier and gave them $3.00 you could buy 2 pounds of apples. For $3.00 more, you could buy 2 more pounds of apples.  Finally, for another $3.00 you could buy 2 more pounds of apples. You then would have spent a total of $9.00 and bought 6 pounds of apples.

Using unit cost: You could also find the unit cost of the apples, by finding out how much one pound of apples would cost. This is done buy dividing the cost ($3.00) by the amount (2 pounds). This would give you a unit cost of $1.50 per 1 pound of apples. If you divide $9.00 by $1.50 per pound, you get 6 pounds of apples.

Answer: If apples cost $3.00 for 2 pounds, you can buy 6 pounds for $9.00.

aishukul's profile pic

aishukul | Student, Grade 10 | (Level 3) Honors

Posted on

A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many apples can you buy with $9.00? You can solve this with a proportion. Let x be the number of pounds of apples.

`3.00/2=9.00/x`

`18.00=3.00x`

`6=x.`

You can buy 6 pounds of apples with $9.00. 

We’ve answered 318,928 questions. We can answer yours, too.

Ask a question