Plaese Solve the following question in detail.Jack wants to buy some chocolate. As usual, he doesn't have too much pocket money, and therefore tries to buy as much chocolate as possible with the...

Plaese Solve the following question in detail.

Jack wants to buy some chocolate. As usual, he doesn't have too much pocket money, and therefore tries to buy as much chocolate as possible with the money he has (doesn't matter which kind). He has a choice today: 100g of English Cadbury with waffles for $0.99, 125g of Swiss Milka with nuts for $1.09, 200g of Belgian Cote d' Or with praline for $1.99 and 300g of American Ghirardelli with caramel filling for $2.79. Which kind of chocolate did Jack eventually buy?

Cadbury       Milka       Cote d' Or       Ghirardelli

Asked on by bilal04

1 Answer | Add Yours

william1941's profile pic

william1941 | College Teacher | (Level 3) Valedictorian

Posted on

From the information given, try to express all the varieties at a similar rate of $ per 100g. We get:

100g of English Cadbury with waffles for $0.99

125g of Swiss Milka with nuts for $1.09 => 1.09/ 125  = $ 0.872 per 100

200g of Belgian Cote d' Or with praline for $1.99 => 1.99/ 2 = $0.995 per hundred

300g of American Ghirardelli with caramel filling for $2.79 =>$0.93 per hundred.

Therefore it would be least expensive to buy Swiss Milka with nuts, so Jack buys Milka to get the maximum for the money he has.

Jack buys Milka

We’ve answered 318,915 questions. We can answer yours, too.

Ask a question