The number of pounds of apples a cannery can process and the cost are P(h)=375h and C(n)=0.35n+1000. Where P(h) is the number of pounds of apples that can be processed in h hours ans C(n) is the cost of processing n pounds of apples. Use composition function to find the cost of operating the cannery 32 hours. 

Expert Answers

An illustration of the letter 'A' in a speech bubbles

Given P(h)=375h is the number of pounds of apples that can be processed in h hours and C(n)=0.35n+1000 is the cost to process n pounds of apples, find the cost of operations for 32 hours:

We need to input the number of pounds of apples processed into the function C(n) -- the number of pounds of apples is found using P(h).

The composite function we need is C(P(h)).

C(P(h))=0.35(375h)+1000 where h=32.

`C(P(32))=0.35(375*32)+1000`

=5200

----------------------------------------------------------------

The cost to operate the cannery for 32 hours is 5200 (whatever the monitary unit is.)

---------------------------------------------------------------

Check: In 32 hours 375*32=12000 pounds of apples are processed. The cost is 0.35*12000+1000=5200

Approved by eNotes Editorial Team

We’ll help your grades soar

Start your 48-hour free trial and unlock all the summaries, Q&A, and analyses you need to get better grades now.

  • 30,000+ book summaries
  • 20% study tools discount
  • Ad-free content
  • PDF downloads
  • 300,000+ answers
  • 5-star customer support
Start your 48-Hour Free Trial