If a medium pizza costs $5 and a large pizza is $8, write an equation in standard form that models the possible combinations if you have $40.Let m = medium and l = large. If you brought only medium...

If a medium pizza costs $5 and a large pizza is $8, write an equation in standard form that models the possible combinations if you have $40.

Let m = medium and l = large. If you brought only medium pizzas how many could you buy? If you bought 4 medium pizzas how many large pizzas could you purchase

Asked on by mgoun

2 Answers | Add Yours

justaguide's profile pic

justaguide | College Teacher | (Level 2) Distinguished Educator

Posted on

A medium size pizza costs $5 and a large size pizza costs $8. If a person has $40 to buy pizzas with and m medium and l large pizzas are bought, the equation obtained is:

5*m + 8*l = 40

If only medium pizzas are bought substitute l = 0 in the equation which gives m = 8

If 4 medium pizzas are bought substitute m = 4 in the equation, solving for l gives l = 5/2

najm1947's profile pic

najm1947 | Elementary School Teacher | (Level 1) Valedictorian

Posted on

Cost of medium pizza = $5

Cost of large pizza = $8

let m and l be the number of medium and large pizzas purchased respectively then

The total cost = 5m+8l

If only medium pizzas are to be purchased then l=0 and to find how much could be purchased in $40 we equate it to 40 and get

5*m+8*0 = 40 or m = 8

So we can buy 8 medium pizza for $40

However if we want 4 medium and the rest large pizzas in $40 then

5*4+8*l = 40

8*l = 40-20 = 2.5

So we can buy only 2 large pizza with 4 medium pizza

Their total cost will be 5*4+8*2 = $36 and we will be left with a balance of $4.

We’ve answered 318,957 questions. We can answer yours, too.

Ask a question