How many pounds of nuts did Jena use in the case below? Jena mixed 8 lb of raisins that cost 2.50 per lb with nuts that cost 3.75 per lb to obtain a mixture that costs 3.35 per lb.

Expert Answers

An illustration of the letter 'A' in a speech bubbles

Jena mixed 8 lb of raisins that cost 2.50 per lb with nuts that cost 3.75 per lb to obtain a mixture that costs 3.35 per lb.

Let the number of pounds of nuts used by Jena be X. As the cost of the final mixture is 3.35 per lb, the cost of the mixture is 3.35*(X + 8)

3.35*(X + 8) = 2.5*8 + X*3.75

=> X*(3.75 - 3.35) = 26.8 - 20

=> X = 6.8/0.4

=> X = 17

Jena used 17 pounds of nuts to make the mixture.

Approved by eNotes Editorial Team
Soaring plane image

We’ll help your grades soar

Start your 48-hour free trial and unlock all the summaries, Q&A, and analyses you need to get better grades now.

  • 30,000+ book summaries
  • 20% study tools discount
  • Ad-free content
  • PDF downloads
  • 300,000+ answers
  • 5-star customer support
Start your 48-Hour Free Trial