How do I solve this math problem ?Mrs. Crews bought 4 pencils and 3 pens for $5.60. Miss Houston bought 2 pencils and 3 pens of the same kind for $4.60. What was the price of each pencil and each pen?

1 Answer | Add Yours

hala718's profile pic

hala718 | High School Teacher | (Level 1) Educator Emeritus

Posted on

Let the price of the pen be x and the price of pencils be y.

The cost of 4 pencils and 3 pens is 5.6

==> 4y + 3x = 5.6 .............(1)

Also, the cost of 2 pencils and 3 pens is 4.6

==> 2y + 3x = 4.6 ...............(2)

We will solve the system using the elimination method.

We will subtract (2) from (1).

==> 2y = 1

==> y= 1/2 = 0.5

==> Now we will calculate x.

==> 2y + 3x = 4.6

==> 2(0.5) + 3x = 4.6

==> 3x = 4.6 - 1 = 3.6

==> x = 3.6 /3 = 1.2

Then the price of the pen is $1.20 and the price of the pencil is $0.50

We’ve answered 318,991 questions. We can answer yours, too.

Ask a question