hiker prepares trail mix for his group hike in the mix are nuts @ 3.99 per pound pretzels @ 1.29 per pound to make 20 pounds of mix at a cost of 2.37 per pound how many nuts

Expert Answers

An illustration of the letter 'A' in a speech bubbles

The hiker prepares trail mix for his group hike. This includes nuts that cost 3.99 per pound and pretzels that cost 1.29 per pound. 20 pounds of the mix is made such that it costs 2.37 per pound.

Let the number of pounds of nuts used be X, 20 - X pounds of pretzels are used.

`(3.99*X + 1.29*(20 - X))/20 = 2.37`

=> 3.99*X + 1.29*(20 - X) = 47.4

=> 3.99*X + 25.8 - 1.29*X = 47.4

=> 2.7*X = 21.6

=> X = 8

The mix has 8 pounds of nuts.

Approved by eNotes Editorial Team
Soaring plane image

We’ll help your grades soar

Start your 48-hour free trial and unlock all the summaries, Q&A, and analyses you need to get better grades now.

  • 30,000+ book summaries
  • 20% study tools discount
  • Ad-free content
  • PDF downloads
  • 300,000+ answers
  • 5-star customer support
Start your 48-Hour Free Trial