4 staff: A $15/hr 45hr/wk; B $13/hr 40hr/wk; C $18/hr 49hr/wk; D $11.50hr 36hr/wk-What is the routine(40hr/wk)cost of staffing this dept?

Expert Answers
hustoncmk eNotes educator| Certified Educator

First off, any employees working over 40 hours must be paid time and a half for the extra hours.

However, you asked for a routine cost of staffing these 4 employees for a normal 40 hour week.  For a normal week with everyone working 40 hours, you would simply need to add up the hourly rates and multiply by 40.  This would be ($15 + $13 + $18 + $11.50) x 40 = $57.50 x 40 = $2,300.

For the specific week that is shown, you need to calculate each person's weekly pay and add them.

person A = ($15 x 40) + ($15 x 1.5 x 5) = 600 + 112.50= $712.50

person B = ($13 x 40)= $520

person C = ($18 x40) + ($18 x 1.5 x 9)=$720 + 243 = $963

person D = ($11.50 x 36) = $414

total cost of staffing for this week = $712.50 + $520+  $963 + $414=$ 2,609.50

Be certain to reread the question and understand exactly what is being asked.  I hope this helps

hala718 eNotes educator| Certified Educator

To calculate the cost for 40 hours:

total cost = cost staff A + staff B + staff C + staff D

Staff A :  15 * 40 = $600 / wk

Staff B = 13*40 = $520 / wk

Staff C = 18*40 = $720 / wk

staff D = 11.5*40 = $460 /wk

Then total cost per week = 600+520+720+460

                                          = $2300 / wk

neela | Student

There are 4 staffs.

Cost of A @ $15/h for 46 hours a week = $15*45 =  $675

Cpst of B @ $13/h for 40 hour a week = $13*40 =  $520

Cost of C @  $18/h for 49 hours an week = $ 18*49 = $882

Cost of D @  $11.5/h for 36 hours a week = $11.5*36 = $416

Total hours they work in a week = 45+40+49+36 = 170 h

Total amount spent  for 170 hours = $2793

Had they worked 40hours*4 =160 hours ( i.e proportionally reduced their working hours) they the routine cost would be $(2493/170)160 =  $234035.

If each of them works 40 hours, then the routine cost for 160 hour is = $(15*40+13*40+18*40+11.5*40) = $40(15+13+18+11.5) = $40(57.5) = $2300.