Homework Help

You are shopping at the fruit market.You want to spend no more than $12.00 on apples...

user profile pic

mjoo-4 | eNotes Newbie

Posted December 4, 2008 at 1:22 PM via web

dislike 2 like

You are shopping at the fruit market.You want to spend no more than $12.00 on apples and bananas.Bananas cost $2 per bunch,and apples cost $4 per bag

question:

A.please write the inequality.

B.find 3 possible combinations of bananas and apples that you can buy.write each combination as an ordered pair.let x be the number of banana bunches,and let y be the number of apple bags.

5 Answers | Add Yours

user profile pic

cburr | Middle School Teacher | (Level 2) Associate Educator

Posted December 4, 2008 at 2:04 PM (Answer #1)

dislike 2 like

The inequality is:

2x + 4y </= 12 [that should be < on top of _ , for less than or equal to, but I can't type that here]

so, x is the number of  bunches of bananas (at $2 each) and y is the number of bags of apples (at $4 each).  Since you can't spend more than $12, the purchase must be less than or equal to 12.

Three possible combinations would be:

x = 1 and y = 2  (2*1 + 4*2 = 2 + 8 = 10)

x = 2 and y = 2  (2*2 + 4*2 = 4 + 8 = 12)

x = 3 and y = 1  (2*3 + 4*1 = 6 + 4 = 10)

user profile pic

melissahen | Middle School Teacher | (Level 1) Adjunct Educator

Posted December 14, 2008 at 10:51 PM (Answer #2)

dislike 0 like

A.  2x + 4y < 12 or y < -1/2x + 3

remember x = bananas and y = apples

**Note all the < are < and = to.

user profile pic

revolution | College Teacher | Valedictorian

Posted July 17, 2010 at 10:03 PM (Answer #3)

dislike 0 like

The inequality is:

2x+4y less than or equal to  12 dollars

Possible scenarios:

  1. Buy four bananas and 1 apple = 12 dollars
  2. Buy two bananas and two apples= 12 dollars
  3. Buy 1 banana and two apples= 10 dollars
user profile pic

atyourservice | TA , Grade 10 | Valedictorian

Posted May 26, 2014 at 2:59 PM (Answer #4)

dislike 0 like

2x+4y `<=` 12 dollars

Possible combinations:

1. 4 bananas and 1 apple

2. 1 apple and 3 bananas

3. 2 apples and 2 bananas

user profile pic

udonbutterfly | TA , College Freshman | Valedictorian

Posted August 14, 2014 at 8:56 AM (Answer #5)

dislike 0 like

 A. So this person wants to spend no more than $12.00. The mouth of the inequality symbol will automatically point in the direction of $12.00 with a equal to or less symbol.

 $12.00 >/

Now we know the cost of the bananas and apples so the equation to figure that out will go on the right so...

$12.00 >/ $2x+ $4Ay

B  Three possible combinations you could buy would be...

  • 2 apples and 2 oranges
  • 4 oranges and 1 apple
  • 1 apple and 3 oranges

Join to answer this question

Join a community of thousands of dedicated teachers and students.

Join eNotes