Homework Help

If i have 1500 L of A product and the unit price is 12.50/dal, How much is the total...

user profile pic

brendabrenda | Student, College Freshman | eNotes Newbie

Posted May 8, 2009 at 4:59 AM via web

dislike 0 like

If i have 1500 L of A product and the unit price is 12.50/dal, How much is the total cost of A product?

how would you convert Liters to dal?

Tagged with math

1 Answer | Add Yours

user profile pic

cburr | Middle School Teacher | (Level 2) Associate Educator

Posted May 8, 2009 at 8:14 AM (Answer #1)

dislike 0 like

daL stands for dekaliters, which are equal to 10 liters.  So, since one liter is one-tenth of a dekaliter:

1500 L = 150 daL

At $12.50 per daL, the total price would be

150 x $12.50

I'll let you do the multiplication.  :-)

Join to answer this question

Join a community of thousands of dedicated teachers and students.

Join eNotes