A grocery sells apples $1.79/lb. How much will it cost to buy 250 oz worth of apples.

1 Answer | Add Yours

lfryerda's profile pic

lfryerda | High School Teacher | (Level 2) Educator

Posted on

To find the cost of 250 oz of apples, we need to convert the ounces to pounds then multiply by the cost of the apples in pounds.  There are 16 ounces in one pound.

This means that 250 oz = 250/16 = 15.625 pounds.

The cost is then 15.625 x 1.79 = 27.97

The cost of the apples is $27.97.

We’ve answered 333,620 questions. We can answer yours, too.

Ask a question