Homework Help

The costs of rice of brand A and rice of brand B are $8 / kg and $4 / kg respectively....

user profile pic

christiano-cr7 | Salutatorian

Posted October 2, 2013 at 6:00 PM via web

dislike 1 like

The costs of rice of brand A and rice of brand B are $8 / kg and $4 / kg respectively. If x kg of rice of brand A and y kg of rice of brand B are mixed so that the cost of the mixture is $5 / kg , find x : y .

A. 1 : 2

B. 2 : 1

C. 1 : 3

D. 3 : 1

Tagged with math

1 Answer | Add Yours

user profile pic

jeew-m | College Teacher | (Level 1) Educator Emeritus

Posted October 2, 2013 at 6:09 PM (Answer #1)

dislike 0 like

Let us say we have 1kg of the mixture.

Assume in the mixture we have xkg of brand A. Then from brand B we have ((1-x)kg of rice.

According to the data given;

Cost of brand A in mixture `= x(8) = 8x`

Cost of brand B in mixture` = (1-x)(4) = 4(1-x)`

Total cost of 1kg of mixture `= 8x+4(1-x) = 4(1+x)`

But it is given that the cost of mixture is $5 per kg.

`4(1+x) = 5`

`4x = 1`

`x = 0.25`

`1-x = 0.75`

So the ration of brand A to brand B is 0.25:0.75 = 1:3.

Correct answer is at option C.

Join to answer this question

Join a community of thousands of dedicated teachers and students.

Join eNotes